Ενημερωτικές συναντήσεις για τις εισαγωγικές εξετάσεις και το διευρυμένο Πρόγραμμα Υποτροφιών του Κολλεγίου Ανατόλια

Θεσσαλονίκη 5 Οκτωβρίου 2016

1η Συνάντηση Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2016, 11 π.μ., Κολλέγιο Ανατόλια

Ο μη κερδοσκοπικός εκπαιδευτικός οργανισμός Κολλέγιο Ανατόλια οργανώνει ενημερωτικές συναντήσεις για μαθητές της ΣΤ  Δημοτικού, γονείς και εκπαιδευτικούς. Οι συναντήσεις αφορούν μαθητές που ολοκληρώνουν την ΣΤ’ τάξη του Δημοτικού την άνοιξη του 2017 και επιθυμούν να εγγραφούν στην Α΄ Γυμνασίου στο Κολλέγιο Ανατόλια. Η ενημέρωση καλύπτει τρία θέματα:

• το πρόγραμμα σπουδών στο Κολλέγιο Ανατόλια
  • την επιλογή μαθητών μέσω εξετάσεων που θα διεξαχθούν τον Μάιο του 2017
  • το διευρυμένο πρόγραμμα υποτροφιών

Οι μαθητές και οι γονείς τους θα έχουν επίσης τη δυνατότητα να ξεναγηθούν στο campus του Κολλεγίου Ανατόλια.

Οι ημερομηνίες των ενημερωτικών συναντήσεων για το 2016-17 είναι οι ακόλουθες:

Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2016, 11:00 π.μ. (Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδης)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016,  10:30 π.μ (Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδης)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016, 19:00 μ.μ Θεατράκι της ΧΑΝΘ

Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017, 11:00 π.μ.  (Tracy Hall)

Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017, 11:00 π.μ. (Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδης)

Σάββατο 11 Μαρτίου 2017, 11:00 π.μ. (Tracy Hall)

Φέτος για πρώτη χρονιά μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού από όλη την Ελλάδα θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν υποτροφίες διδάκτρων και τροφείων με διαμονή στο Οικοτροφείο του Κολλεγίου Ανατόλια.

Οι εισαγωγικές εξετάσεις θα διεξαχθούν στις 13 Μαΐου 2017 στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια (Τζων Κέννεντυ 60, Πυλαία, Θεσσαλονίκη). Οι υποτροφίες χορηγούνται έπειτα από γραπτή δοκιμασία σε γνώσεις Ελληνικών και Μαθηματικών της Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού και Αγγλικών. Η δοκιμασία είναι κοινή για όλους τους μαθητές είτε εξαρτούν τη φοίτησή τους στο Κολλέγιο Ανατόλια από κάποια υποτροφία είτε όχι.

Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή ηλεκτρονικά στο www.anatolia.edu.gr/infosession

Για περισσότερες πληροφορίες: www.anatolia.edu.gr/entrance

Γραφείο Εισαγωγής Μαθητών και Υποτροφιών Κολλεγίου Ανατόλια, τηλ. 2310 398 203, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (Κορίνα Θεοδωρίδου)

Το Αμερικανικό Κολλέγιο Ανατόλια είναι ένας μη κερδοσκοπικός εκπαιδευτικός οργανισμός με μακρά παράδοση και προσφορά σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Ιδρύθηκε το 1886 στη Μερζιφούντα του Πόντου και το 1924 εγκαταστάθηκε στη Θεσσαλονίκη. Ταυτισμένο με την αριστεία, τις πρωτοποριακές εκπαιδευτικές δράσεις και το υψηλό διδακτικό επίπεδο το Κολλέγιο Ανατόλια έχει αναδειχθεί σε εκπαιδευτικό κέντρο με πανελλήνια και διεθνή αναγνώριση. Ο εκπαιδευτικός οργανισμός διατηρεί ένα από τα μεγαλύτερα προγράμματα υποτροφιών στην Ελλάδα όπως και ένα πολύπτυχο πρόγραμμα δράσεων κοινωνικής προσφοράς.