Το ACT παρουσιάζει το άθλημα του Lacrosse στη Sportexpo 2019

Τη συμμετοχή του στην 4η Διεθνή Έκθεση Αθλητισμού «Sportexpo 2019» ανακοίνωσε η Ελληνική Ένωση Lacrosse (Greece Lacrosse Association) σε συνεργασία με το Τμήμα Πτυχιακών και Μεταπτυχιακών Σπουδών του Κολλεγίου ΑΝΑΤΟΛΙΑ. Το Lacrosse θα σας περιμένει στο Περίπτερο 10 που του παραχωρήθηκε σε αυτό το σημαντικό αθλητικό γεγονός, το οποίο αποτελεί μια πολύ καλή ευκαιρία για την προβολή νέων αθλημάτων στους επισκέπτες της SPORTEXPO. Κατά τη διάρκειά της Έκθεσης, στο Περίπτερο της GLA θα προβάλλονται βίντεο από διοργανώσεις, ενώ θα διανέμεται στους επισκέπτες ένα γενικό ενημερωτικό φυλλάδιο με πληροφορίες για το άθλημα.

Η «Sportexpo» διοργανώνεται από τη ΔΕΘ-HELEXPO σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης, από τις 10 έως τις 13 Απριλίου 2019 (ώρες λειτουργίας: Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή 09:00-20:00, Σάββατο 10:00-20:00). Η Έκθεση εστιάζει στον κλάδο του αθλητισμού, έχει ως κεντρικό σύνθημα «Άθληση για όλους» και αποτελεί ένα εξειδικευμένο και μοναδικό εκθεσιακό γεγονός στη Βόρεια Ελλάδα. Μάλιστα, στη SPORTEXPO του 2019 θα δοθεί το εναρκτήριο λάκτισμα για τη γνωστοποίηση της κοινής υποψηφιότητας – πρότασης της Ελλάδος για τη συνδιοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου μαζί με την Σερβία, Ρουμανία και Βουλγαρία. Βασικοί στόχοι της Έκθεσης είναι η γνωριμία του κοινού με όλα τα αθλήματα, η ενίσχυση του αθλητικού πνεύματος και η δημιουργία αθλητικής συνείδησης, ενώ, η Γ.Γ.Α σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας θα οργανώσει τις πρωινές ώρες την επίσκεψη μαθητών Δημοτικών Σχολείων για την γνωριμία με τα Ολυμπιακά και άλλα αθλήματα και τη συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές εκδηλώσεις.