Πανελλαδικές 2019: τo 70% των μαθητών μας σε σχολές με υψηλές βάσεις

7 μαθητές στους 10 πρώτους των σχολών της πρώτης επιλογής τους

Για ακόμη μία χρονιά οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων από το Κολλέγιο Ανατόλια πέτυχαν την εισαγωγή τους στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας και πολλοί από αυτούς σε σχολές με υψηλές βάσεις, συνεχίζοντας την παράδοση της αριστείας και των υψηλών ακαδημαϊκών επιδόσεων του μη κερδοσκοπικού εκπαιδευτικού οργανισμού. Μεταξύ αυτών και οι υπότροφοι μαθητές και μαθήτριες του Κολλεγίου Ανατόλια, ένα γεγονός με ιδιαίτερη σημασία για το εκπαιδευτικό και κοινωνικό έργο του σχολείου.

Από το σύνολο των μαθητών και μαθητριών του Κολλεγίου Ανατόλια που έδωσαν φέτος εξετάσεις, το 70% πέρασε σε σχολές με υψηλές βάσεις και οι επτά (7) εισάγονται ανάμεσα στους πρώτους δέκα επιτυχόντες:

• Στέφανος Αμανατίδης, 1ος Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, ΠΑΜΑΚ
• Αγαθή Νικολαΐδου, 1η Τμήμα Φιλολογίας, ΑΠΘ
• Βίλλυ Αναγνώστου, 3η Νομική Σχολή, ΑΠΘ
• Χρήστος Γρανούζης Σολούνιας, 6ος Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών, (Κοζάνη), Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
• Ειρήνη Χρυσάνθου, 6η Τμήμα Μαθηματικών, ΑΠΘ
• Αθανάσιος Κωμοδρόμος, 9ος Πολιτικών Μηχανικών, ΑΠΘ
• Ναϊρή Ναδιάν, 9η Πολιτικών Μηχανικών, Ξάνθη, ΔΠΘ

Η εισαγωγή των υποψηφίων του Κολλεγίου Ανατόλια στις σχολές με υψηλές βάσεις διαμορφώθηκε ως εξής:

ΣΧΟΛΗ  ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ
Ιατρικές Σχολές  12
Νομική  10