600 κιλά απορριμμάτων απομακρύνθηκαν από την παραλία της Πυλαίας από 250 εθελοντές

Με σύνθημα «Ενώνουμε δυνάμεις – Σεβόμαστε το περιβάλλον – Γινόμαστε ενεργοί πολίτες» πραγματοποιήθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά ο εθελοντικός καθαρισμός της Παραλίας Πυλαίας από το Κολλέγιο Ανατόλια με την υποστήριξη του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη. Η δράση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022 στο πλαίσιο του Παγκόσμιου Εθελοντικού Καθαρισμού Ακτών που συντονίζει η HELMEPA (Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος).

Η εθελοντική δράση αποτελεί μέρος του Προγράμματος Κοινωνικής Ευθύνης του Κολλεγίου Ανατόλια και σε αυτήν πήραν μέρος: μαθητές/τριες του Γυμνασίου, Λυκείου και Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Ανατόλια, μαθητές του Pinewood - The American International School of Thessaloniki, γονείς, εκπαιδευτικοί και εργαζόμενοι, απόφοιτοι και μέλη του Συλλόγου Φίλων του μη κερδοσκοπικού εκπαιδευτικού οργανισμού.

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 5

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 2

Στον καθαρισμό συμμετείχαν 250 άτομα– στην πλειονότητά τους μαθητές – που συγκέντρωσαν και απομάκρυναν 600 κιλά απορριμμάτων από την περιοχή. Τα χαρακτηριστικά της φετινής δράσης ήταν:

• ο σχεδόν διπλάσιος αριθμός των εθελοντών σε σχέση με τις 130 συμμετοχές της περσινής χρονιάς
  • o σχεδόν ίδιος όγκος των συλλεχθέντων απορριμμάτων σε σύγκριση με την αντίστοιχη περσινή δράση
  • ο μεγαλύτερος αριθμός των μικρών κομματιών πλαστικού
  • μικρότερος αριθμός μεταλλικών αντικειμένων

Οι εθελοντές κινήθηκαν κατά μήκος της ακτογραμμής σε μία απόσταση 1.000 μ. και συνέλεξαν 600 κιλά απορριμμάτων. Οι μαθητές κατέγραψαν τα ευρήματα σε ειδικά φύλλα με «πρωταγωνιστές»: κομμάτια πλαστικών από 2,5 έως 50 εκ., κομμάτια πλαστικών πάνω από 50 εκ., πλαστικά καπάκια, πλαστικές σακούλες, πλαστικά καλαμάκια, αλιευτικά πλαστικά σχοινιά, κουτιά φελιζόλ για αλιεύματα, οικοδομικά υλικά.

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 6

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 8

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 7

Η καταγραφή των απορριμμάτων έχει αποσταλεί, ήδη, στη HELMEPA, ενώ θα αξιοποιηθεί και από το Κολλέγιο Ανατόλια για τα προγράμματα Πράσινης Εκπαίδευσης που υλοποιεί. Ο Δήμος Πυλαίας – Χορτιάτη παρείχε στους εθελοντές γάντια μίας χρήσης και σακούλες απορριμμάτων, ενώ εργαζόμενοι στην υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου ανέλαβαν την απομάκρυνση των απορριμμάτων.

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 9

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 1

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis 18

«Για άλλη μία φορά συμμετείχαμε στις περιβαλλοντικές δράσεις που πραγματοποιούμε από κοινού με το Κολλέγιο Ανατόλια. Ένα ιστορικό εκπαιδευτικό ίδρυμα με το οποίο τα τελευταία χρόνια έχουμε στενή και αδιάλειπτη συνεργασία σε θέματα οικολογίας, ανακύκλωσης, κοινωνίας και πολιτισμού. Μια άριστη συνεργασία που αποτελεί παράδειγμα για την αυτοδιοίκηση και τη συνεργασία της με τους ιδιωτικούς φορείς. Καθαρίσαμε τις ακτές μας και θα συνεχίσουμε προσεχώς με άλλες δράσεις με τη συνδρομή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και του προσωπικού, τους ευχαριστούμε όλους μέσα από την καρδιά μας για την ευγενική και εθελοντική συμμετοχή τους», δήλωσε ο Ιγνάτιος Καϊτεζίδης, Δήμαρχος Πυλαίας-Χορτιάτη.

«Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι για τη δεύτερη εθελοντική δράση καθαρισμού που διοργανώνουμε με την υποστήριξη του Δήμου Πυλαίας Χορτιάτη στην παραλία της Πυλαίας. Μας χαροποίησε ιδιαίτερη η αυξημένη συμμετοχή των εθελοντών και ο μεγάλος αριθμός των μικρών παιδιών που είδαμε σήμερα. Η ευαισθητοποίηση μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών, τόσο σε θέματα κοινωνικής προσφοράς όσο και προστασίας του περιβάλλοντος αποτελούν προτεραιότητα για εμάς. Για αυτόν τον λόγο θα εμβαθύνουμε και θα συνεχίσουμε την εξαιρετική συνεργασία μας με τον Δήμο Πυλαία Χορτιάτη με νέες δράσεις» ανέφερε ο Πρόεδρος του Κολλεγίου Ανατόλια Δρ Πάνος Βλάχος.

Παρών στη δράση ήταν και ο Γιάννης Καρτάλης, Αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Περιβάλλοντος Ανακύκλωσης Δ.Ε. Πανοράματος – Πυλαίας και Πολιτικής Προστασίας.

Με την ολοκλήρωση του εθελοντικού καθαρισμού έγινε χαρτογράφηση-σάρωση του χώρου με drone με τη συνδρομή του Γιώργου Παπαδημητρόπουλου, αποφοίτου του ACT και ιδρυτή της GEP drones. Το ειδικό λογισμικό του drone ανιχνεύει ποσοτικά και ποιοτικά τα υπολείμματα απορριμμάτων, και τα αποτελέσματα του αλγορίθμου ανίχνευσης έδειξαν ότι σε παρακείμενη έκταση, εκτός των ορίων του καθαρισμού, εντοπίστηκαν ακόμη 16 πλαστικά αντικείμενα-απορρίμματα.

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis group photoBeach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis Kaitezidis

Από αριστερά: Δρ Ηρώ Κολιάκου, Συντονίστρια Προγραμμάτων STEM του Κολλεγίου Ανατόλια, Πετιούλα Κατσάρκα, Πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων του Κολλεγίου Ανατόλια, Μαρία Προεστοπούλου, Διευθύντρια του Anatolia Elementary School (Δημοτικό Κολλεγίου Ανατόλια), Peter Chresanthakes, Αντιπρόεδρος Institutional Advancement Κολλεγίου Ανατόλια, Ιγνάτιος Καϊτεζίδης, Δήμαρχος Πυλαίας-Χορτιάτη, Έφη Παπαγιώτα – Τσιόλια, Πέγκυ Περακάκη, Συντονίστρια Προγραμμάτων Κοινωνικής Προσφοράς του Κολλεγίου Ανατόλια, και η  Ολυμπιονίκης Τασούλα Κελεσίδου.

Beach Cleaning Anatolia College Municipality Pilea Hortiatis Kartalis Perakaki

O Γιάννης Καρτάλης, Αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Περιβάλλοντος Ανακύκλωσης Δ.Ε. Πανοράματος – Πυλαίας και Πολιτικής Προστασίας με την Πέγκυ Περακάκη, Συντονίστρια Προγραμμάτων Κοινωνικής Προσφοράς του Κολλεγίου Ανατόλια.