Δράσεις ευαισθητοποίησης μαθητών/τριών στο δυτικό παράκτιο μέτωπο της Θεσσαλονίκης

Μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου, στο πλαίσιο των μαθημάτων Γεωγραφίας και Χημείας, ενημερώθηκαν για τις παρεμβάσεις της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, συνέλεξαν δείγματα από τη λιμνοθάλασσα του Καλοχωρίου, τα οποία ανέλυσαν στο Εργαστήριο Περιβαλλοντικών Ελέγχων και Έρευνας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Με αφορμή την επίσκεψη και τη συγκεκριμένη δράση, το  Κέντρο STEM του Κολλεγίου Ανατόλια θα σχεδιάσει και αναπτύξει εκπαιδευτικές δραστηριότητες, ώστε να αποτελέσουν ένα σημαντικό μαθησιακό εργαλείο διαθέσιμο για όλα τα σχολεία της Θεσσαλονίκης.

Δράσεις ευαισθητοποίησης των παιδιών στην ανάγκη προστασίας, φροντίδας και διαφύλαξης του περιβάλλοντος, οργάνωσε η Αντιπεριφέρεια Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Κολλέγιο Ανατόλια και συγκεκριμένα το Κέντρο STEM του εκπαιδευτικού μη κερδοσκοπικού οργανισμού, την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022.

Οι δράσεις αφορούσαν στο δυτικό παράκτιο μέτωπο της Θεσσαλονίκης, όπου η Π.Κ.Μ. υλοποιεί παρέμβαση για τον καθαρισμό, την εξυγίανση, την αποκατάσταση και την ανάδειξη της ευρύτερης  περιοχής. Πιο συγκεκριμένα, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Γεωγραφίας και της Χημείας, μαθητές και μαθήτριες από ένα τμήμα της Β΄ Γυμνασίου του  Κολλεγίου Ανατόλια επισκέφθηκαν τη λιμνοθάλασσα του Καλοχωρίου και ενημερώθηκαν για τον μοναδικό αυτόν υγροβιότοπο από μέλη της Μονάδας Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας του Οργανισμού Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής (ΟΦΥΠΕΚΑ).

Kalochori 4

Στη συνέχεια, συνοδεία του Αντιπεριφερειάρχη Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Κώστα Γιουτίκα, επισκέφθηκαν σημεία  του δυτικού παράκτιου μετώπου, όπου συνεχίζονται οι εργασίες καθαρισμού, καθώς και σημεία όπου έχουν προχωρήσει εκτεταμένες  δενδροφυτεύσεις. Επόμενος σταθμός ήταν το Εργαστήριο Περιβαλλοντικών Ελέγχων και Έρευνας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (εντός του ΟΛΘ), όπου ο υπεύθυνος, αναπληρωτής Καθηγητής Χημείας του Α.Π.Θ., Ιωάννης Κατσογιάννης, ενημέρωσε για τη λειτουργία και τις δυνατότητες του Εργαστηρίου στους τομείς του ελέγχου και της επιστημονικής έρευνας. Με τη βοήθεια του επιστημονικού προσωπικού του Εργαστηρίου τα παιδιά πραγματοποίησαν χημικές αναλύσεις σε δείγματα νερού που είχαν συλλέξει  νωρίτερα από τη λιμνοθάλασσα του Καλοχωρίου.

Kalochori 2

Kalochori 3

Από αριστερά: Κώστας Γιουτίκας, Αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, Δρ Ηρώ Κολιάκου, Συντονίστρια του Κέντρου STEM του Κολλεγίου Ανατόλια, Έλενα Κοσμίδου, καθηγήτρια Χημείας και μέλος της ομάδας του Κέντρου STEM του Κολλεγίου Ανατόλια, Ιωάννης Κατσογιάννης, αναπληρωτής Καθηγητής Χημείας του Α.Π.Θ..

Kalochori 5

Kalochori 6

Ο Ιωάννης Κατσογιάννης, Καθηγητής Χημείας του Α.Π.Θ., και υπεύθυνος του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικών Ελέγχων και Έρευνας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, ενημερώνει τους μαθητές και μαθήτριες για τη λειτουργία του Εργαστηρίου.

Με την ευκαιρία της πρώτης αυτής πιλοτικής δράσης ο Αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Κώστας Γιουτίκας τόνισε ότι «είναι  κρίσιμο η μεγάλη παρέμβαση που κάνουμε για την εξυγίανση και την ανάδειξη του  δυτικού παράκτιου μετώπου να  έχει αποτελέσματα που θα μπορούν  οι κάτοικοι και οι επισκέπτες της Θεσσαλονίκης να τα απολαμβάνουν σε βάθος χρόνου. Και η καλύτερη εγγύηση για να κάνουμε συμμέτοχους τους πολίτες στη διαφύλαξη και την προστασία  του περιβάλλοντος, είναι να ξεκινήσουμε από τα παιδιά. Άλλωστε αυτή τη στιγμή το δυτικό παράκτιο μέτωπο με τις εργασίες καθαρισμού  να συνεχίζονται σε αρκετά σημεία και με  τις δενδροφυτεύσεις να έχουν προχωρήσει,  σε σημεία όπου έχει ήδη ολοκληρωθεί ο καθαρισμός, είναι το ιδανικό εργαστήριο  για να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά και να τα μυήσουμε στην ιδέα ότι χωρίς τη δική μας προσοχή και φροντίδα το περιβάλλον κινδυνεύει. Το Κολλέγιο Ανατόλια, που είναι ευαίσθητο σε περιβαλλοντικά θέματα, άδραξε την ευκαιρία και πιστεύουμε ότι στο μέλλον και άλλα εκπαιδευτήρια και άλλα σχολεία θα επιλέξουν  να επισκεφθούν το δυτικό παράκτιο μέτωπο».

«Η επίσκεψη ήταν μία εξαιρετική ευκαιρία ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριες να συνδέσουν τις γνώσεις που παίρνουν μέσα στη σχολική τάξη με τον πραγματικό κόσμο, να μάθουν τη Θεσσαλονίκη, να σκεφτούν κριτικά και να οραματιστούν το μέλλον» ανέφερε η Δρ Ηρώ Κολιάκου, Συντονίστρια του Κέντρου STEM του Κολλεγίου Ανατόλια. «Πιστό στον μη κερδοσκοπικό του χαρακτήρα και στην αποστολή του να προσφέρει στο σύνολο της μαθητικής κοινότητας, το Κέντρο STEM του Κολλεγίου Ανατόλια θα σχεδιάσει και θα αναπτύξει εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την επίσκεψη στη Λιμνοθάλασσα του Καλοχωρίου και στο Εργαστήριο Περιβαλλοντικών Ελέγχων και Έρευνας της ΠΚΜ. Οι  δραστηριότητες και η επίσκεψη θα μπορούσαν να ενταχθούν στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που υλοποιούνται στο Γυμνάσιο - στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος και των μαθημάτων Γεωγραφίας και Χημείας - ώστε να αποτελέσουν ένα σημαντικό μαθησιακό εργαλείο διαθέσιμο για όλα τα σχολεία της Θεσσαλονίκης» επεσήμανε η κα Κολιάκου.