Loading...
Πρόγραμμα Περιφερειακού Διαγωνισμού Ρομποτικής

Πρόγραμμα Περιφερειακού Διαγωνισμού Ρομποτικής

Ο Περιφερειακός Διαγωνισμός της Κεντρικής Μακεδονίας θα διεξαχθεί την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019 (ώρα έναρξης: 10 π.μ.) στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στο Κολλέγιο Ανατόλια

Διαβάστε παρακάτω το πλήρες πρόγραμμα.

Ο διαγωνισμός συνδιοργανώνεται από το μη κερδοσκοπικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas, το Κέντρο Εκπαίδευσης STEM του Κολλεγίου Ανατόλια και το American College of Thessaloniki -ACT, μέλος του Κολλεγίου Ανατόλια.

Θερμή παράκληση, για την αποτελεσματικότερη διεκπεραίωση της διοργάνωσης η κάθε ομάδα να προσέρχεται στο καθορισμένο χρόνο έναρξης της αντίστοιχης κατηγορίας.

Σημαντική πληροφορία: Από τις 9:30 έως τις 17:00 στο χώρο του κλειστού Γυμναστηρίου θα λειτουργεί πλήρως εξοπλισμένο κυλικείο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΟΜΑΔΩΝ-ΟΜΙΛΙΩΝ

Ώρα εγγραφών

10:00 -10:30 Εγγραφή ομάδων στις κατηγορίες «Μια βόλτα στην πόλη μου» (Νηπιαγωγείο), «Εποικισμός του Άρη» (Δημοτικό), «Ποδόσφαιρο 2x2» (Δημοτικό) και «Smart Cities» (Λύκειο)
10:30 Ομιλίες (εκπρόσωποι διοργανωτών και WRO Hellas)
12:00-12:30 Εγγραφή ομάδων στις κατηγορίες «Πρωτέας» (Γυμνάσιο) και «Οι δρόμοι του κρασιού στη Βόρεια Ελλάδα» (Γυμνάσιο)
12:30-13:00 Εγγραφή ομάδων στην κατηγορία «Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά» (Δημοτικό)

Το ωρολόγιο πρόγραμμα για την κάθε κατηγορία παρατίθεται στη συνέχεια:

"Μια βόλτα στην πόλη μου" (Νηπιαγωγείο)

"Εποικισμός στον Άρη" (Δημοτικό)

"Smart Cities" (Λύκειο)

10:00 – 10:30 Εγγραφή ομάδων 30’
10:30 – 11:00 Τοποθέτηση ομάδων 30’
11:00 – 12:00 Αξιολόγηση ομάδων 60’
12:00 Αποχώρηση ομάδων

"Ποδόσφαιρο 2x2" (Δημοτικό)

10:00-10:30 Εγγραφή ομάδων 30'
10:30-11:30 Κατασκευή-Δοκιμές 60'
11:30-16:30 Διαγωνιστικός γύρος 300'
17:00 Ανακοίνωση αποτελεσμάτων

"Πρωτέας" (Γυμνάσιο)

12:00-12:30 Εγγραφή ομάδων 30'
12:30-13:30 Κατασκευή-Δοκιμές 60'
13:30-13:45 Έλεγχος ομάδων 15'
13:45-14:30 1ος Διαγωνιστικός γύρος 45'
14:30-15:00 Βελτιώσεις-Τροποποιήσεις 30'
15:00-15:45 2ος Διαγωνιστικός γύρος 45'
16:15 Ανακοίνωση αποτελεσμάτων

"Οι δρόμοι του κρασιού στη Βόρεια Ελλάδα" (Γυμνάσιο)

12:00-12:30 Εγγραφή ομάδων 30'
12:30-14:30 Κατασκευή-Δοκιμές 120'
14:30-14:45 Έλεγχος ομάδων 15'
14:45-15:50 1ος Διαγωνιστικός γύρος 65'
15:50-16:35 Βελτιώσεις-Τροποποιήσεις 45'
16:35-17:40 2ος Διαγωνιστικός γύρος 65'
18:00 Ανακοίνωση αποτελεσμάτων

"Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά" (Δημοτικό)

12:30-13:30 Εγγραφή-Τοποθέτηση ομάδων 60'
13:30-15:00 1ος γύρος αξιολόγησης ομάδων 90'
15:15 Ανακοίνωση αποτελεσμάτων 1ου γύρου 15'
15:15-15:45 Αποχώρηση ομάδων 30'
15:45-17:05 2ος γύρος αξιολόγησης ομάδων 80'
17:30 Ανακοίνωση αποτελεσμάτων

Share

Ο παρών ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε να βελτιώσει την εμπειρία περιήγησης.