Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το AIDS

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το AIDS

Στις 16 και 17 Ιανουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για το HIV και το AIDS  για τους μαθητές της Β΄ και Γ’ Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια. Η ενημέρωση για αυτό το κρίσιμο θέμα έγινε από τη μη κερδοσκοπική οργάνωση «Κέντρο Ζωής» και την ψυχολόγο της οργάνωσης Κυριακή Αβραμίδου.

Ο στόχοι του προγράμματος είναι η παροχή έγκυρης και προσαρμοσμένης στα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα πληροφόρησης σε σχέση με την HIV λοίμωξη και το AIDS, η ενημέρωση ως προς την αναγκαιότητα και τους τρόπους προφύλαξης από τον ιό και η εξάλειψη των στερεοτύπων και η καταπολέμηση του στίγματος γύρω από το HIV/AIDS.

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά θέτοντας ερωτήματα και δείχνοντας την ευαισθητοποίηση τους στο θέμα.

international_ib masthead