Πρόγραμμα Εκπαιδευτικών Επισκέψεων για Δημοτικά Σχολεία

Πιστό στον μη κερδοσκοπικό του χαρακτήρα και στην αποστολή του να προσφέρει στο σύνολο της μαθητικής κοινότητας της πόλης, το Κολλέγιο Ανατόλια δημιούργησε το Πρόγραμμα Εκπαιδευτικών Επισκέψεων για μαθητές/τριες Δημοτικών Σχολείων το οποίο πραγματοποιείται στις εγκαταστάσεις του σχολείου μας κάθε Τρίτη και Τετάρτη 09:00 - 12:40.

Τα τελευταία έξι χρόνια, περισσότεροι από 4000 μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης έχουν συμμετάσχει σε βιωματικές δραστηριότητες μέσω του Προγράμματος που αφορούν σε μαθητές και μαθήτριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού. Όλα τα Δημοτικά Σχολεία έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν δωρεάν στις εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιούνται στις εγκαταστάσεις του σχολείου μας.

Στόχοι του προγράμματος είναι όλο και περισσότεροι μαθητές και μαθήτριες Δημοτικού να:

• εξοικειωθούν με την εκπαίδευση STEM
  • να έρθουν σε επαφή με πρωτοποριακές εργαστηριακές έρευνες
  • να αποκτήσουν μία πραγματική εικόνα της καθημερινότητας των επιστημόνων και της εποικοδομητικής χρήσης της τεχνολογίας.
  • να προσεγγίσουν βιωματικά την επιστήμη και την τεχνολογία
  • να ανακαλύψουν τον κόσμο της διαδικτυακής έγκυρης πληροφορίας
  • να απευλευθερώσουν τη φαντασία τους και τη δημιουργικότητα τους
  • να διερευνήσουν σημαντικές έννοιες, ιδέες και θεωρίες που σχετίζονται με τα μεγάλα ερωτήματα της ζωής.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα 2023-2024

Κάθε Τρίτη

Προσφέρονται συνδυαστικά τα παρακάτω προγράμματα. Δυνατότητα φιλοξενίας έως 50 συμμετεχόντων.

09:00 - 09:30 Καλωσόρισμα στο Κολλέγιο Ανατόλια
09:30 - 11:00 Green Vibes
11:00 - 11:10 Διάλειμμα για σνακ
11:10 - 12:40 Green Racers

Κάθε Τετάρτη

09:00 - 09:30 Καλωσόρισμα στο Κολλέγιο Ανατόλια
09:30 - 11:00 Healthy Selfie
11:00 - 11:10 Διάλειμμα για σνακ
11:10 - 12:40 VR

Πληροφορίες & Δηλώσεις Συμμετοχής

κα. Βικτώρια Ζαρούχα (τηλ. 2310 398 317)
κα. Κορίνα Θεοδωρίδου (τηλ. 2310 398 203)
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Κτίριο Macedonia Hall, 08.15 – 15.00

Λίγα λόγια για το STEM στο Κολλέγιο Ανατόλια

Το όραμα του Anatolia College STEM, μέσω του Anna Papageorgiou STEM Center, είναι η υποστήριξη και εφαρμογή σύγχρονων εκπαιδευτικών μεθόδων που προάγουν μία ολιστική παιδαγωγική προσέγγιση για όλη την εκπαιδευτική κοινότητα.

Η μάθηση είναι πιο αποτελεσματική όταν γίνεται με δημιουργικό και διερευνητικό τρόπο και όταν προσαρμόζεται στο ρυθμό και στις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε μαθητή και της κάθε μαθήτριας.

Για το λόγο αυτό,  το Anna Papageorgiou STEM Center μέσα από συνεργασίες με οργανισμούς και ερευνητικούς φορείς, ενσωματώνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτά τα χαρακτηριστικά και παρέχει τη δυνατότητα στους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς της ευρύτερης κοινότητας να έρθουν σε επαφή με τεχνολογίες αιχμής και να συμμετάσχουν σε πρωτοποριακές, εκπαιδευτικές δράσεις.