Φυσική Αγωγή & Αθλητισμός

Η Φυσική Αγωγή και ο Αθλητισμός στο Κολλέγιο Ανατόλια στοχεύουν στη σωματική και πνευματική ανάπτυξη των μαθητών/-τριών του, ακολουθώντας την αρχή ότι ο νους και το σώμα αποτελούν μία αδιαίρετη ενότητα.

Στόχο μας αποτελούν:

• Η προαγωγή σωματικών ικανοτήτων (δύναμη, αντοχή, ταχύτητα, επιδεξιότητα)
  • Η ανάπτυξη κινητικών δεξιοτήτων, η βελτίωση της ισορροπίας και η αίσθηση του σώματος στο χώρο και το χρόνο
  • Η καλλιέργεια αρετών, όπως ο σεβασμός, η συνεργασία, η εντιμότητα, ο συναγωνισμός, η επιμονή, η υπομονή, η θέληση, η αναγνώριση της νίκης και της ήττας
  • Η εκμάθηση εννοιών σχετικών με τη Φυσική Αγωγή, όπως ιστορικά στοιχεία των αθλημάτων και αγωνισμάτων, κανονισμοί, ορολογία ασκήσεων, βασικές αρχές προπονητικής

Αθλητικές Εγκαταστάσεις

Στο campus του Κολλεγίου Ανατόλια οι μαθητές/-τριες έχουν τη δυνατότητα χρήσης των παρακάτω εγκαταστάσεων κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, στο διάλειμμά τους και στο πλαίσιο των σχολικών ομίλων (clubs):

• 2 υπαίθρια γυμναστήρια
  • 2 γήπεδα ποδοσφαίρου
  • 4 γήπεδα καλαθοσφαίρισης
  • 4 γήπεδα πετοσφαίρισης
  • 2 γήπεδα αντισφαίρισης
  • 4 τραπέζια Ping-Pong
  • Στάδιο track and field με διαδρομές με ταρτάν για τα δρομικά αγωνίσματα, σκάμμα για άλμα σε μήκος και τριπλούν, βαλβίδα ρίψεων και χώρο άλματος σε ύψος.
  • Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με πολύζυγα, ελεύθερα όργανα γυμναστικής και ηχητική εγκατάσταση
  • Κλειστό Γυμναστήριο με διαγράμμιση γηπέδου καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης, καθώς και 4 βοηθητικές μπασκέτες σταθερές
  • Fitness room με σταθερά και ελεύθερα όργανα γυμναστικής
  • Dance room για προγράμματα χορού, γενικής γυμναστικής και πολεμικών τεχνών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Τα αναλυτικά προγράμματα Φυσικής Αγωγής στο Γυμνάσιο-Λύκειο αποτελούν μία συνέχεια και ακολουθούν καθορισμένους στόχους, με απώτερο σκοπό να αναπτύξουν αρμονικά τους μαθητές. Στα προγράμματα περιλαμβάνεται η διδασκαλία ομαδικών αθλημάτων, αγωνισμάτων στίβου, προγραμμάτων μυικής ενδυνάμωσης και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης.

Οι μαθητές/-τριες έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής σε αγώνες ομαδικών αθλημάτων και αγωνισμάτων στίβου - αγώνες τόσο μεταξύ τάξεων ή τμημάτων τάξεων (intramural sports), όσο και μεταξύ Α' και Β' σχολείου (championship).

Προκριματικοί και τελικοί αγώνες

Πραγματοποιούνται στα αγωνίσματα στίβου 80μ, 240μ, σκυλατοδρομίας 4x60μ, 1000μ, ανώμαλου δρόμου, άλματος σε μήκος, άλματος σε ύψος, σφαιροβολίας.

Field Day

Μία ημέρα αφιερωμένη στον αθλητισμό, με αγώνες στίβου, αθλοπαιδειές και κινητικά παιχνίδια, όπου συμμετέχει το σύνολο των μαθητών/-τριών του σχολείου.

Θεσμός καλύτερου τμήματος

Ανάδειξη του καλύτερου τμήματος μέσα από την υψηλότερη βαθμολογία που θα συγκεντρώσει από τα εσωτερικά πρωταθλήματα ομαδικών αθλημάτων και των αγωνισμάτων κλασικού αθλητισμού.

Best Athlete και Athletic Achievement

Τα βραβεία "Best Athlete" και "Athletic Achievement" δίνονται σε μαθητές/-τριες, βάση συγκεκριμένων κριτιρίων, όπως έχουν οριστεί από το τμήμα Φυσικής Αγωγής, κατά την αποφοίτησή τους από το Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Αντιπροσωπευτικές Ομάδες (Varsities)

Οι αντιπροσωπευτικές ομάδες είναι οι αγωνιστικές ομάδες που εκπροσωπούν το σχολείο μας σε σχολικά πρωταθλήματα του Υπουργείου Παιδείας, σε αθλητικά τουρνουά εντός και εκτός σχολείου και σε φιλικούς αγώνες.

Aegean Tournament

Το αθλητικό τουρνουά "Αιγαίο" διοργανώνεται κάθε χρόνο στις αρχές Δεκεμβρίου με τη συμμετοχή ιδιωτικών σχολείων από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό. Στο τουρνουά συμμετέχουν μαθητές/-τριες Λυκείου, στα ομαδικά αθλήματα καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης, ποδοσφαίρου, καθώς και σε αγωνίσματα στίβου.

Junior Aegean Tournament

Το τουρνουά Junior Aegean διοργανώνεται κάθε χρόνο τον Φεβρουάριο, με τη συμμετοχή ιδιωτικών σχολείων. Στο τουρνουά συμμετέχουν μαθητές/-τριες Γυμνασίου, στα αθλήματα καλαθοσφαίρισης, πετσφαίρισης και ποδοσφαίρου. Οι αγώνες του τουρνουά είναι φιλικοί και αποσκοπούν στην καλλιέργεια διαχρονικών αξιών του αθλητισμού, όπως είναι η ο σεβασμός στον αντίπαλο και το fair play.