Συγκεντρωτικά αποτελέσματα εισαγωγής του ΙΒ στα πανεπιστήμια του εξωτερικού

Τα συνολικά αποτελέσματα εισαγωγής των τελειόφοιτων του IB Diploma Program (IBDP) του Κολλεγίου Ανατόλια ανακοινώθηκαν πρόσφατα επιβεβαιώνοντας την εντυπωσιακή πορεία των φετινών υποψηφίων, σε κορυφαία πανεπιστήμια και κολλέγια του εξωτερικού, και αντικατοπτρίζοντας το υψηλό ακαδημαϊκό επίπεδο του συγκεκριμένου τμήματος.

Πιο συγκεκριμένα, από τους συνολικά 84 αποφοίτους:

• 81 μαθητές έγιναν δεκτοί σε πανεπιστήμια στις ΗΠΑ, στο Ηνωμένο Βασίλειο και στην Ευρώπη, ενώ 3 θα κάνουν διάλειμμα ενός χρόνου. Από τους 81, οι 75 θα φοιτήσουν στην πρώτη τους επιλογή και οι έξι (6) στην ασφαλή τους επιλογή.
  • 44 μαθητές θα φοιτήσουν σε Βρετανικά πανεπιστήμια
  • 25 μαθητές θα φοιτήσουν σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ
  • 11 μαθητές θα φοιτήσουν σε Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια (Ολλανδία, Ιταλία, Ελβετία, Γερμανία, Βέλγιο)
  • Ένας μαθητής θα φοιτήσει σε πανεπιστήμιο του Καναδά.

Υποτροφίες για αιτήσεις στις ΗΠΑ

Η μέση οικονομική ενίσχυση που δόθηκε σε αποφοίτους της τάξης του 2018 για να φοιτήσουν σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ ανέρχεται στο 102% ξεπερνώντας το συνολικό ποσό της οικονομικής βοήθειας που αιτήθηκαν: συγκεκριμένα το ποσό υπερέβη τα 5,3 εκ. δολάρια για τους 29 επιτυχόντες (25 από το IB Diploma Program και 4 από το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Ανατόλια*).

Αξιοσημείωτα πανεπιστήμια και/ή τομείς έρευνας

Πολλοί μαθητές θα φοιτήσουν σε διεθνούς φήμης πανεπιστήμια συμπεριλαμβανομένων:

Στις ΗΠΑ: University of Chicago, Northwestern University, Vanderbilt University, Pomona College, Davidson College, Hamilton College, Tufts University.

Στο Ηνωμένο Βασίλειο: University of Oxford, University of Cambridge, University College London (UCL), King’s College London, University of Edinburgh, University of Warwick. Εξαιρετικά σημαντικό είναι το γεγονός ότι τρεις (3) μαθητές θα σπουδάσουν Ιατρική στο UCL, στο University of Exeter και στο St. George’s University.

Στην Ευρώπη: στο Bocconi University στην Ιταλία, στο Ludwig Maximilians University of Munich (LMU) στη Γερμανία και στα Πανεπιστήμια του Maastricht, Eidhoven, Amsterdam, Groningen στην Ολλανδία.

Αναλυτικα τα αποτελεσματα εισαγωγης στα ξενα πανεπιστημια εδω

*Οι μαθητές από το ΓΕΛ του Κολλεγίου Ανατόλια και οι οποίοι εισήχθησαν στα Πανεπιστήμια των ΗΠΑ είναι οι:

Αλέξανδρος Ευθυβούλης, California State University Bakersfield
Ελένη Καρυοφύλλη, Lehigh University