O παράξενος κβαντικός κόσμος και η Φυσική του μικρόκοσμου

Τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018 ο καθηγητής Φυσικής του ΑΠΘ Αργύρης Νικολαΐδης δέχθηκε την πρόκληση του AUTH Master Class Club του σχολείου, και ταξίδεψε τους μαθητές του Λυκείου στη Φυσική του μικρόκοσμου μιλώντας με θέμα "Ο παράξενος κβαντικός κόσμος." Στις αρχές του προηγούμενου αιώνα, καθώς οι φυσικοί επιστήμονες άρχισαν να μελετούν πειραματικά το άτομο, ανακάλυψαν πως οι νόμοι της κλασικής Φυσικής που περιγράφουν τον μακρόκοσμο αδυνατούν να εξηγήσουν και να περιγράψουν τον μικρόκοσμο. Στην προσπάθεια τους να εξηγήσουν πώς λειτουργεί η φύση σε πολύ μικρές διαστάσεις δημιούργησαν μια νέα επαναστατική θεωρία, την Κβαντομηχανική που άλλαξε για πάντα την αντίληψη μας για τον κόσμο.

20181119 132652 1024 x 404

Στην ομιλία του ο καθηγητής παρουσίασε τις βασικές αρχές της Κβαντικής Φυσικής την ερμηνεία του Richard Feynman για το πείραμα των δύο οπών (double slits experiment), την αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg (uncertainty principle), αλλά και πώς μέσα από ένα κβαντικό χάος αναδύεται η σταθερότητα του ατόμου.

20181119 134450 1024 x 385