Η ομάδα CountIT στην 3η θέση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Επιχειρηματικότητας

Τα τελευταία χρόνια το Κολλέγιο Ανατόλια βρίσκεται σταθερά στις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας του 14ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού «Καλύτερη Μαθητική Εικονική Επιχείρηση» που διοργανώνει το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/ Junior Achievement Greece.
Η ομάδα του ΙΒ τήρησε και φέτος την παράδοση τερματίζοντας στην 3η θέση της διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαΐου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Το βραβείο απένειμαν η Υφυπουργός Παιδείας Μερόπη Τζούφη και ο Αμερικανός Πρέσβης στην Ελλάδα, Geoffrey R. Pyatt.

Το αποτέλεσμα της συνεργασίας των μαθητών και μαθητριών του ΙΒ Diploma Program του Κολλεγίου Ανατόλια ήταν η επιχείρηση CountIT, που προσφέρει στον χρήστη τη δυνατότητα ελέγχου της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος οικιακών συσκευών, μέσω ενός μετρητή. Ο μετρητής ελέγχεται ασύρματα μέσω εφαρμογής, επιτρέποντας τη διακοπή/επαναφορά του ηλεκτρικού ρεύματος για κάθε συσκευή. Έτσι, ο χρήστης μπορεί να παρακολουθεί την κατανάλωση ρεύματος των συσκευών του, να τις ελέγχει ακόμα και εκτός οικίας, να λαμβάνει εξατομικευμένες προτάσεις για τη βελτιστοποίηση της κατανάλωσης του, καθώς και διαφημίσεις/κουπόνια από εταιρείες οικιακών συσκευών.
Η ομάδα CountIT προετοιμάστηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Company Program του ΙΒ που δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να δοκιμάσουν στην πράξη τις γνώσεις που αποκόμισαν από τα μαθήματα Business & Management και Economics. Επιβλέπουσες καθηγήτριες είναι η Αθηνά Λιόντα καθηγήτρια Business (Διοίκησης Επιχειρήσεων) στο ΙΒ και η Αντιγόνη Πυροβέτση, καθηγήτρια Οικονομικών στο ΙΒ του Κολλεγίου Ανατόλια. Πολύ σημαντική ήταν και η συνδρομή του Γιώργου Κόκκα, Διευθυντή του Κέντρου Επιχειρηματικότητας του ACT, με τις χρήσιμες συμβουλές που έδωσε στα μέλη της ομάδας.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, τους καθηγητές και τους μέντορές τους!

Περισσότερες πληροφορίες για τον τελικό της διοργάνωσης μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω link: http://senja.gr/news/702-saveat.html

Τα μέλη της ομάδας Count ΙΤ
Πρόεδρος: Καραβασίλης Ζαχαρίας
Διευθυντής Παραγωγής: Σταμούλης Ιωάννης