Μία όμορφη πρωτοβουλία από μαθητές για μαθητές

Οι μαθητές του 2ου ΓΕΛ του Κολλεγίου Ανατόλια, αναγνωρίζοντας τις ανάγκες που έχουν συνομήλικοι τους σε βασικά είδη καθημερινής χρήσης, αποφάσισαν να συγκεντρώσουν είδη ρουχισμού και να τα αποστείλουν στη σχολική κοινότητα του 30ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης που βρίσκεται στα Ξυλάδικα. Στο συγκεκριμένο σχολείο φοιτούν πολλοί μαθητές, ανάμεσά τους πρόσφυγες, αλλοδαποί από 13 διαφορετικές χώρες, Ρομά και μετανάστες, που απαρτίζουν μία πολυπολιτισμική σχολική μονάδα με πολλές και διαρκείς ανάγκες. Ο Διευθυντής του 30ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης κύριος Βάιος Διαμαντίδης, ευχαρίστησε θερμά τους μαθητές και εκπαιδευτικούς μας Αριστοτέλη Παπαϊωάννου και Ζωή Χαραλάμπους για την όμορφη πρωτοβουλία και τη μεταφορά των αγαθών στο σχολείο.