Η Αλίκη και η Γερτρούδη στο σπίτι των Θαυμάτων

28, 29, 30 Μαΐου 2019, 19:30  - Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών ΑΠΘ

Ένα ενδιαφέρον και πρωτότυπο θεατρικό εγχείρημα παρουσιάζεται από τις 28 έως και 30 Μαΐου στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών με πρωταγωνίστριες δύο μεγάλες κυρίες και προστάτιδες των τεχνών: τη Γερτρούδη Στάιν και την Αλίκη Τέλλογλου. Μπροστά και πίσω από τη σκηνή μία μικρή ομάδα ανθρώπων που χαρακτηρίζονται από την αγάπη και την ενασχόλησή τους με την τέχνη, καθώς και από τη σχέση τους με το Κολλέγιο Ανατόλια: το έργο έγραψε η Αλεξάνδρα Χαράνις, που δίδαξε επί σειρά ετών στο σχολείο, τη σκηνοθεσία ανέλαβε η Μαργαρίτα Ζιγλίνα, απόφοιτος και καθηγήτρια Αγγλικών στο Κολλέγιο, ενώ παίζουν ο Μάριος Δρίζης, απόφοιτος που μας έδωσε πολύ ιδιαίτερες ερμηνείες στις θεατρικές παραστάσεις του σχολείου και του Alumni Drama Club, ο Ευάγγελος Μανιτάκης, θεατρικός σκηνοθέτης, απόφοιτος και καθηγητής θεάτρου στο Λύκειο και ΙΒ του Κολλεγίου, και η Όλγα Στέφα, απόφοιτος και καθηγήτρια Μουσικής στο Κολλέγιο.

Το έργο
Το σπίτι των θαυμάτων της Αλίκης Τέλλογλου και της Γερτρούδης Στάιν δεν ήταν παρά ο χώρος όπου εξέθεταν τα θαυμαστά έργα τέχνης των συλλογών τους, οι περίφημες και θαυματουργές σάλες τους.
Το έργο αποτελείται από δύο μέρη, εκτυλίσσεται σε δύο σπίτια, ξεδιπλώνεται σε δύο
τέτοιες σάλες: αυτή της Γερτρούδης Στάιν στο Παρίσι, όπου το 1906 συστήνει τον-
νεαρό τότε- ζωγράφο Πάμπλο Πικάσο στον παλιό της φίλο Ανρί Ματίς και εκείνη της
Αλίκης Τέλλογλου στη Θεσσαλονίκη, όπου περίπου εξήντα χρόνια αργότερα δέχεται την
επίσκεψη του στενού της φίλου και ανερχόμενου καλλιτέχνη Κώστα Λούστα και του
Αθηναίου σουρεαλιστή ζωγράφου Νίκου Εγγονόπουλου.
Δύο σκηνές, η καθεμία εκ των οποίων προσπαθεί να αναβιώσει τη σάλα, τον ιδιωτικό
χώρο μιας γυναίκας της τέχνης. Τέτοια σπίτια υπήρχαν στην Ευρώπη τουλάχιστον απο
τον 17 ο αιώνα και προέκυψαν από την ανάγκη των γυναικών να αποκτήσουν θέση στον
κόσμο της τέχνης ανταλλάσσοντας απόψεις με άνδρες και γυναίκες διανοούμενους, μιας
και λόγω φύλου ήταν αποκλεισμένες από τους χώρους που στέγαζαν τον πολιτισμό,
όπως η Ακαδημία Καλών Τεχνών.
Η Αλίκη Τέλλογλου ακολούθησε τα βήματα της Γερτρούδης Στάιν και άνοιξε το σπίτι
της και τη συλλογή της στο κοινό. Η σάλα της Γερτρούδης Στάιν επηρέασε την πορεία
της παγκόσμιας τέχνης. Η συλλογή της απο έργα των Σεζάν, Ματίς και Πικάσο
αποτέλεσε έμπνευση όχι μόνο για τους καλλιτέχνες που είχαν την ευκαιρία να τους
γνωρίσουν στη σάλα της αλλά και για τους μεταγενέστερους δημιουργούς.

Κείμενο: Αλεξάνδρα Χαράνης
Σκηνοθεσία: Μαργαρίτα Ζιγλίνα
Παίζουν: Μάριος Δρίζης (Ανρί Ματις/ Νίκος Εγγονοπουλος), Ευάγγελος Μανιτάκης (Πάμπλο Πικάσο/ Κώστας Λούστας), Όλγα Στέφα (Γερτρούδη Στάιν/ Αλίκη Τέλλογλου)
Προπώληση εισιτηρίων: Μικρό Τελλόγλειο (Κ. Ντηλ 32), Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών