Βραβείο σε μαθήτριά μας για ιστορικό διήγημα

Με το ιστορικό διήγημα «Όσα φέρνει ο πόλεμος», η Κατερίνα Χανιώτη, μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου του Κολλεγίου Ανατόλια κατέκτησε την 3η θέση στον 5ο Μαθητικό Διαγωνισμό που διοργάνωσε το Σωματείο «Οι Φίλοι του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα» υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Μακεδονίας-Θράκης και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Θέμα της φετινής διοργάνωσης ήταν η «Κοινωνική, πνευματική και εθνική ζωή στη Μακεδονία και στη Θράκη (τέλη 18ου - μέσα 20ου αιώνα)». Στον διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από Γυμνάσια και Λύκεια της Μακεδονίας και της Θράκης.