Rainbow 2020: Ένα όμορφο καλοκαίρι «κάτω από τη θάλασσα»

Μία μοναδική καλοκαιρινή εμπειρία έζησαν οι 190 μαθητές από τη Θεσσαλονίκη και άλλες περιοχές της χώρας (Σέρρες, Κιλκίς, ακόμη και από την Αθήνα) που έδωσαν το παρών στο φετινό Rainbow, το πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης στην αγγλική γλώσσα για παιδιά από 4 έως 12 ετών.

Μετά από την παρατεταμένη περίοδο καραντίνας τα παιδιά, που όλο αυτό το διάστημα στερήθηκαν τις παρέες τους και το ξένοιαστο παιχνίδι, πήραν μία ανάσα, «βούτηξαν κάτω από τη θάλασσα» και εξερεύνησαν τα μυστικά του βυθού σύμφωνα με το concept «Under the Sea» της φετινής διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα διοργανώθηκε από τις 29 Ιουνίου έως τις 10 Ιουλίου 2020 στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια που αξιοποίησε κάθε γωνιά του υπέροχου campus του για να τηρηθούν οι αποστάσεις ασφαλείας ακολουθώντας πιστά τις συστάσεις του ΕΟΔΥ καθώς και τα δικά του πρωτόκολλα ασφαλείας για την υγεία των παιδιών, εργαζομένων και εθελοντών.

106129311 3059644194072427 2766580267124451576 o

Τα παιδιά ασχολήθηκαν με το θέατρο, την τέχνη, τη γυμναστική, και έμαθαν για τις Επιστήμες μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες, υπό την καθοδήγηση 25 εκπαιδευτικών. Σημαντική για τη φετινή επιτυχία του προγράμματος ήταν η συμβολή των 96 εθελοντών/ μαθητών μεγαλύτερων ηλικιών τόσο από το Κολλέγιο Ανατόλια όσο και από άλλα σχολεία της Θεσσαλονίκης.

Χάρη στην υπεύθυνη στάση του προσωπικού, που δεν αποχωρίστηκε στιγμή τις μάσκες παρά τις υψηλές θερμοκρασίες της περιόδου, τα παιδιά απέδειξαν ότι ακόμη και σε πολύ μικρή ηλικία είναι σε θέση και να αντιληφθούν και να πειθαρχήσουν αδιαμαρτύρητα στους κανόνες ασφαλείας χωρίς να χάσουν το κέφι τους για διασκέδαση και «βουτιές» στη μάθηση.