Ελληνική συμμετοχή στον 34th International Young Physicists' Tournament 2021

Η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε για δεύτερη φορά στον International Young Physicists' Tournament (IYPT) με ομάδα μαθητών και μαθητριών στην οποία συμμετείχε ο Άλκης Σκέμπερης από το IB του Κολλεγίου Ανατόλια, με team leader τον Απόστολο Μιχαλούδη, καθηγητή Φυσικής στο σχολείο.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν διά ζώσης από τις 7 έως 13 Ιουλίου στο Κουτάισι της Γεωργίας με τη συμμετοχή ομάδων από 15 χώρες. Τα παιδιά διαγωνίστηκαν σε 17 ρεαλιστικά προβλήματα Φυσικής τα οποία είχαν μελετήσει από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Οι ομάδες χωρίστηκαν σε γκρουπ των τριών και έπαιξαν τα λεγόμενα Physics Fights, με τις καλύτερες ομάδες να προκρίνονται στον τελικό.

Την ευθύνη της προετοιμασίας και της επιλογής των μαθητών στη χώρα μας έχει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, με εκπρόσωπο της Ελλάδας τον Φυσικό Απόστολο Μιχαλούδη (IOC Representative). Η ελληνική αποστολή αποτελούνταν από τους μαθητές: Άλκη Σκέμπερη (ΙΒ Ανατόλια), Γιώργο Πλουμή, Βασίλη Κρασσά, Μενέλαο Ράπτη, Φαίδρα Τσολακίδη και team leaders τους Απόστολο Μιχαλούδη και Ιωάννη Καλαντζή.

Η Ελλάδα κατέκτησε τελικά την 11η θέση, αφήνοντας πίσω της ιστορικές ομάδες, όπως αυτή της Βουλγαρίας και της Λευκορωσίας, και ολοκλήρωσε τον διαγωνισμό με περίπου 160 βαθμούς, βελτιώνοντας κατά 40% την επίδοσή της από την πρώτη της συμμετοχή.

Επιπλέον, η χώρα μας κατέκτησε και το πρώτο της αστεράκι στον διαγωνισμό, καθώς πήρε και νίκη σε αγώνα.