Υψηλά ποσοστά επιτυχιών στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021

Για ακόμη μία χρονιά οι υποψήφιοι και οι υποψήφιες του Κολλεγίου Ανατόλια διακρίθηκαν στις Πανελλαδικές  Εξετάσεις 2021, σημειώνοντας πολύ υψηλές βαθμολογίες και πετυχαίνοντας την εισαγωγή τους σε σχολές μεγάλης ζήτησης.

Μεταξύ αυτών και αρκετοί υπότροφοι μαθητές και μαθήτριες του Κολλεγίου Ανατόλια, ένα γεγονός με ιδιαίτερη σημασία για το εκπαιδευτικό και κοινωνικό έργο του σχολείου, ενώ 17 τελειόφοιτοι και τελειόφοιτες αναδείχθηκαν στους πρώτους 30 των σχολών τους. Συγκεκριμένα:

• Άννα Δασκοπούλου, 1η Αρχιτεκτονική Σχολή, Α.Π.Θ.
  • Αθηνά Ευαγγελία Βαγγελινού, 1η Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής, ΔΙ.ΠΑ.Ε. Σέρρες
  • Νικόλαος Στανώτας, 1ος Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης, Α.Π.Θ.
  • Ξανθούλα Πάολα Ζογλοπίτη, 2η Σχολή Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.
  • Φαίδρα Στυλιανού, 5η Σχολή Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.
  • Χρήστος Μήτρου, 8ος Επιστήμης Τεχνολογίας Τροφίμων, ΔΙ.ΠΑ.Ε. Θεσσαλονίκη
  • Γεώργιος Κουρταλίδης, 8ος Οικονομικών Επιστημών, Δ.ΙΠΑ.Ε. Σερρών
  • Φανή Κορπέτη, 9η Πολιτικών Μηχανικών Δ.Π.Θ., Ξάνθη
  • Ελευθέριος Φούντος, 9ος Μηχανολόγων Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Πάτρα
  • Ελένη Γεωργιάδου, 11η Φαρμακευτική Α.Π.Θ.
  • Δήμητρα Ουζούνη, 13η Πολιτικών Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Βόλος)
  • Δήμητρα Καλεβρά –Βεζυρτζή, 15η Νομική Θεσσαλονίκης, Α.Π.Θ.
  • Αναστασία Μαγνήσαλη, 19η Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, Ηράκλειο, Πανεπιστήμιο Κρήτης
  • Ιωάννα Μυλωνά, 19η Φιλολογία Α.Π.Θ.
  • Εύα Ζάννη, 20η Επικοινωνίας και Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης , Ε.Κ.Π.Α.
  • Ελένη Καταφυγιώτου, 20η Σχολή Βιοιατρικών Επιστημών ΔΙ.ΠΑ.Ε Θεσσαλονίκης
  • Νικολέτα Μπακιρτζή Παπαχρίστου, 26η Ιατρική Θεσσαλονίκης, Α.Π.Θ.

Η εισαγωγή των υποψηφίων του Κολλεγίου Ανατόλια στις σχολές με υψηλές βάσεις διαμορφώθηκε ως εξής:

ΣΧΟΛΗ

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ

ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

14

ΣΧΟΛΕΣ ΥΓΕΙΑΣ

6

ΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

8

ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

17

ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

25

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ

7

ΦΥΣΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

16

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

6

Οι φετινές επιτυχίες των μαθητών και μαθητριών του Κολλεγίου Ανατόλια συμπληρώνουν τα εξαιρετικά αποτελέσματα εισαγωγής των τελειοφοίτων στα πανεπιστήμια και κολέγια του εξωτερικού. Οι περισσότεροι μαθητές/-τριες που θα σπουδάσουν στο εξωτερικό, είναι απόφοιτοι του τμήματος IB Diploma Programme, ενώ ορισμένοι φοίτησαν στο ΓΕΛ του Κολλεγίου Ανατόλια και πέτυχαν ταυτόχρονα την εισαγωγή τους και σε ελληνικά πανεπιστήμια. Οι τελειόφοιτοι/ες έγιναν δεκτοί σε κορυφαία πανεπιστήμια της πρώτης επιλογής και δεύτερης επιλογής τους, στις ΗΠΑ, στον Καναδά, στη Μ. Βρετανία και την Ευρώπη.