![«Κλικ» στη μάθηση, την τέχνη και τον πολιτισμό](/media/k2/items/cache/3ab6d3cf75859b02edb1862a38edc484_XL.jpg)
«Κλικ» στη μάθηση, την τέχνη και τον πολιτισμό
Στις 5 Απριλίου 2021 πραγματοποιήθηκε εισήγηση του Δημήτρη Τζούρη σε διαδικτυακό σεμινάριο που συμμετείχαν 200 εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Το σεμινάριο, που διοργάνωσαν οι Διευθύνσεις ΔΕ Α, Γ, Δ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής, είχε θέμα το πώς μπορούν οι εκπαιδευτικοί να αξιοποιήσουν νέες δυνατότητες, να διερευνήσουν νέες προοπτικές και να υποστηρίξουν μια πιο διερευνητική μάθηση μέσω της τέχνης και του πολιτισμού, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Google Arts & Culture. Οι συμμετέχοντες έμαθαν πώς να εξερευνούν με τις τάξεις τους σπουδαία μουσεία και ιστορικά τοπόσημα, καθώς και πώς να αξιοποιήσουν αυτό το ψηφιακό εργαλείο ώστε να εμπνεύσουν τους μαθητές και τις μαθήτριές τους. Στα πλαίσια του σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες δημιούργησαν τις δικές τους συλλογές και τις ανάρτησαν σε μια διαδικτυακή γκαλερί.
Στην ιστοσελίδα της Δ΄ Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Αθηνών θα βρείτε το υποστηρικτικό υλικό του σεμιναρίου.