Πάθος για τη νίκη με fair play στο Aegean Tournament

Με πλήθος μαθητών και μαθητριών, πολλές συμμετοχές, πάθος για τη νίκη και θετική ενέργεια μέσα και έξω από τα γήπεδα, πραγματοποιήθηκε τρία χρόνια μετά την έναρξη της πανδημίας το Aegean Tournament (Τουρνουά «Αιγαίο») από τις 1 έως και τις 4 Δεκεμβρίου 2022. Δεκαπέντε σχολεία από τη Θεσσαλονίκη, την Αθήνα και τη Λάρισα έδωσαν το παρών στο μεγάλο σχολικό τουρνουά – το μοναδικό στο είδος του στην Ελλάδα – με περισσότερους από 720 συμμετέχοντες που διαγωνίστηκαν στο μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ αγοριών και κοριτσιών για τέσσερις συνεχείς ημέρες από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Οι δύσκολες καιρικές συνθήκες της πρώτης ημέρας δεν πτόησαν τις ομάδες, και τους εθελοντές μαθητές και μαθήτριες του Κολλεγίου Ανατόλια, που βοήθησαν στη διεκπεραίωση του τουρνουά που διοργανώνει το Τμήμα Φυσικής Αγωγής του Κολλεγίου Ανατόλια με την υποστήριξη του Γραφείου Εξωδιδακτικών Δραστηριοτήτων.

Aegean 2022 4

Aegean 2022 5

Όλες οι ομάδες προσέφεραν σε όσους παρακολουθούσαν θέαμα, πολύ ωραίες στιγμές, αθλητικού συναγωνισμού και fair play, ενώ πολλοί αγώνες ειδικά των τελικών εξελίχθηκαν σε ντέρμπι για γερά νεύρα, με αγωνία και ανατροπές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Aegean 2022 3

Aegean 2022 8

Το Κολλέγιο Αθηνών συγκέντρωσε πέντε μετάλλια – από τα οποία τα τρία  χρυσά με το Κολλέγιο Ανατόλια να ακολουθεί με τρία μετάλλια – ένα εκ των οποίων χρυσό.Το Κολλέγιο Ανατόλια ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο Βόλεϊ Αγοριών κατακτώντας το Κύπελλο. Σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση βρέθηκαν οι ομάδες του Ανατόλια στο Μπάσκετ Αγοριών και στο Ποδόσφαιρο Κοριτσιών κερδίζοντας τελικά τα ασημένια μετάλλια στην κατηγορία τους.

Aegean 2022 12

Aegean 2022 11

Aegean 2022 14Aegean 2022 21

Aegean 2022 18

Στην κατηγορία των MVP’s (πολυτιμότεροι παίκτες) το Κολλέγιο Ανατόλια κυριάρχησε με τον Βασίλη Χειλαδάκη να αναδεικνύεται ο πολυτιμότερος παίκτης στο Βόλεϊ Αγοριών. Ο Γιώργος Χρυσάφης αναδείχθηκε MVP στο Μπάσκετ Αγοριών και η Κλαίρη Λαμπίδου MVP στο Ποδόσφαιρο Κοριτσιών.

Aegean 2022 9

Ο Βασίλης Χειλαδάκης λαμβάνει το βραβείο του MVP στο Βόλεϊ Αγοριών από τον Διευθυντή του 1ου Λυκείου Κυριάκο Αρβανίτη

Aegean 2022 2

Ο Γιώργος Χρυσάφης, MVP στο Μπάσκετ Αγοριών, με τον Πρόεδρο του Κολλεγίου Ανατόλια Δρα Πάνο Βλάχο