Επιτυχίες και υποτροφίες σε κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού για το IBDP

Εντυπωσιακές επιτυχίες σε πανεπιστήμια του εξωτερικού σημείωσαν για ακόμα μια χρονιά 68 τελειόφοιτοι και τελειόφοιτες του προγράμματος ΙΒ Diploma (IBDP) του Anatolia High School, με υποτροφίες ύψους 3,9 εκ. δολαρίων για σπουδές στις ΗΠΑ.

Συγκεκριμένα:

• Το 94% των μαθητών/τριών που ολοκλήρωσαν τις αιτήσεις τους έχουν ήδη γίνει δεκτοί στα πανεπιστήμια της επιλογής τους σε μία ή περισσότερες χώρες.
  • Είκοσι μαθητές (20) θα φοιτήσουν σε πανεπιστήμια και κολέγια των ΗΠΑ.
  • Δεκαεπτά (17) μαθητές/τριες έλαβαν την πλήρη οικονομική βοήθεια που χρειάζονταν συνολικού ύψους 3.905.290 δολαρίων για τα τέσσερα χρόνια φοίτησής τους στις ΗΠΑ.
  • Είκοσι δυο (22) μαθητές έγιναν ήδη δεκτοί σε πανεπιστήμια της Μ. Βρετανίας.
  • Είκοσι οκτώ (28) μαθητές ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις αιτήσεις τους σε πανεπιστήμια στην Ευρώπη.

Στις ΗΠΑ

Μεταξύ των πανεπιστημίων των ΗΠΑ στα οποία θα φοιτήσουν τελειόφοιτοι του ΙΒDP του Κολλεγίου Ανατόλια είναι: Brandeis University, Connecticut College, Davidson College, Franklin & Marshall College, Grinnell College, Northwestern University, Princeton University,  Stanford University, Syracuse University, University of Chicago, Union College, Vassar College.

Ενδεικτικά:

• Η Δάφνη Βίτσου έγινε δεκτή με υποτροφία στο Franklin & Marshall College για σπουδές σε Film & Creative Writing (39ο μεταξύ Αμερικάνικων πανεπιστημίων).
  • Η Μαρία Κορώνη έγινε δεκτή με υποτροφία στο Brandeis University (44o στην εθνική κατάταξη) για διπλό πτυχίο Business and Film.
  • Η Ρέα Μητρούση έγινε δεκτή με υποτροφία στο University of Chicago (6ο στην εθνική κατάταξη) για σπουδές στη Φυσική και τα Μαθηματικά.
  • Ο Ραφαήλ-Γαλανός Μοσχόπουλος έγινε δεκτός με υποτροφία στο Princeton University (1ο στην εθνική κατάταξη) για σπουδές σε Computer Science and Engineering.
  • Ο Παναγιώτης Παπαναστασίου έγινε δεκτός με υποτροφία στο Stanford University για σπουδές Mechanical Engineering (3ο σε παγκόσμια κατάταξη).
  • Η Καλυψώ Τζιμούρτου έγινε δεκτή στο Northwestern University για σπουδές σε Business, Economics and Entrepreneurship (10ο μεταξύ Αμερικάνικων πανεπιστημίων).

*Η κατάταξη των πανεπιστημίων καταρτίζεται με βάση τις λίστες κατάταξης των US news/ National Liberal Arts & Sciences Colleges 2023.

Στη Μεγάλη Βρετανία

Σαράντα (40) μαθητές ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις αιτήσεις τους για σπουδές στη Μ. Βρετανίας και έγιναν δεκτοί σε πανεπιστήμια και κολέγια όπως: University of the Arts, Bath, Birmingham, Bristol, City, Edinburgh, Exeter, Glasgow, Imperial College London, Kent, King's College London, Loughborough, Lancaster, Leeds, Nottingham, Manchester, Queen Mary London, Surrey, Sussex, Strathclyde, St Andrews, Southampton, UCL, Warwick, York.

Τα πεδία σπουδών είναι: Art & Design, Biomedical Sciences, Business and Management, Computer Science, Engineering, English Literature, Economics, Fashion, Law, Medicine, Physics, Psychology.

Ορισμένοι από τους μαθητές και μαθήτριες που έγιναν δεκτοί στη Μ. Βρετανία είναι:

• Κυριακή Αλεξανδρή, City University of London, Law
  • Άννα Αλεξιάδου, St. Andrew’s, Medicine
  • Σοφία Μποζάνη, Bristol, Law
  • Αχιλλέας Δρακωτός, Warwick, Business Management
  • Αννέτα Χόμερ, Manchester Metropolitan, Games Art
  • Μαρία Ματσούκα, University for the Creative Arts, Fashion Design

Στην Ευρώπη

Είκοσι οκτώ (28) μαθητές/τριες ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις αιτήσεις τους σε πανεπιστήμια στην Ευρώπη και χώρες όπως:

Ολλανδία: University of Groningen, University of Amsterdam, TU Eindhoven, Tilburg University, Maastricht University, TU Twente

Βέλγιο: Ku Leuven

Ιταλία: Bocconi University, Naba