Πραγματοποιήθηκε ο 1ος κύκλος των δωρεάν εργαστηρίων επιμόρφωσης για εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

To Σάββατο 18 Μαρτίου 2023, το Anatolia High School διοργάνωσε τον 1ο κύκλο των δωρεάν επιμορφωτικών εργαστηρίων σε διδακτικές πρακτικές για καθηγητές και καθηγήτριες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Τα εργαστήρια πραγματοποιήθηκαν με την υποστήριξη του Kassandra Center for Educational Excellence στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια - Anna Papageorgiou STEM Center, Fabrication Lab, Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδης, Flexible Classrooms – με τη συμμετοχή 90 εκπαιδευτικών από δημόσια σχολεία της Θεσσαλονίκης, των Σερρών, της Χαλκιδικής και της Λέσβου, από τους οποίους οι 60 παρακολούθησαν διά ζώσης και οι 30 διαδικτυακά.

rsz 1teacher training march 2023 4

Teacher Training March 2023 1

Teacher Training March 2023 2

Στόχος των εργαστηρίων ήταν η παρουσίαση διδακτικών πρακτικών μέσω των οποίων οι μαθητές/τριες καλλιεργούν δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να προσαρμοστούν και να εξελιχθούν στον πραγματικό κόσμο. Είναι πρακτικές που εντάσσονται στο πρόγραμμα σπουδών του Κολλεγίου Ανατόλια, και τις παρουσίασαν εκπαιδευτικοί  του Anatolia High School οι οποίοι επιμορφώθηκαν στο παρελθόν σε αντίστοιχα σεμινάρια και εφαρμόζουν τις πρακτικές αυτές στην τάξη τους.

Τα εργαστήρια αφορούσαν:

1. Περιγραφική αξιολόγηση στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες. Εισηγητής: Παναγιώτης Παντζαρέλας
  2. Περιγραφική αξιολόγηση στο μάθημα των Αγγλικών (με δυνατότητα συμμετοχής καθηγητών και άλλων ξένων γλωσσών). Εισηγήτρια: Έλενα Παρίση
  3. Διερευνητική προσέγγιση στις Φυσικές Επιστήμες. Εισηγήτρια: Δρ Ηρώ Κολιάκου
  4. Ψηφιακά εργαλεία στην τάξη (διαδικτυακά). Εισηγήτρια: Δρ Χάιδω Σαμαρά
  5. Διερευνητική προσέγγιση με τη χρήση ψηφιακών φύλλων εργασίας (Hyperdocs). Εισηγητής: Δρ Αστέρης Γρηγορούδης
  6. Το λογισμικό Geogebra και η χρήση του στη σχολική τάξη. Εισηγητής: Θοδωρής Ανδριόπουλος

Teacher Training March 2023 11

Teacher Training March 2023 6

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να εργαστούν ομαδοσυνεργατικά με τους συναδέλφους τους, να εξοικειωθούν με πρακτικές που είναι εύκολες στην εφαρμογή, ώστε να εξελίξουν περισσότερο το μάθημά τους.

Ο 2ος κύκλος των επιμορφωτικών εργαστηρίων θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 1 Απριλίου 2023. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

• Συντονίστρια της εκπαιδευτικής δράσης είναι η Έλσα Εξηνταβελώνη, Συντονίστρια του Προγράμματος MYP του Anatolia High School.